kopanie bitcoinaDziś trochę na temat sprzętu do kopania bitcoinów.

Dawno, dawno temu do kopania wystarczył PC-et z odpowiednim programem. Ponieważ jednak chętnych do kopania było wielu, a kto szybciej kopie ten więcej ma, szybko okazało się, że po pierwsze komputer jest zbyt wolny, po drugie zużywa zbyt dużo prądu jak na taką zabawę. Poza tym, aby wszystkie bitcoiny nie zostały za szybko wykopane, regularnie wzrasta trudność kopania, przez co wydajność maszyn spada i trzeba je wymieniać na mocniejsze.

Ktoś wpadł na pomysł, żeby do wykonywania potrzebnych obliczeń wykorzystać kartę graficzną, której procesor dużo efektywniej radzi sobie z takimi obliczeniami, niż procesor komputera.  Pomysł był nie zły, sprawdził się, więc dlaczego nie pójść dalej?

Tu gwoli wyjaśnienia trzeba wspomnieć, jak określa się moc urządzeń do kopania bitcoinów.  Jednostką pierwotną jest H/s (hashe na sekundę), jednak bardzo szybko zaczęto stosować jednostki tysiąc (kilo) razy większe (KH/s), milion (mega) razy większe (MH/s) itd. Obecnie w największych kopalniach pracuje łączna moc rzędu kilku – kilkunastu PH/s – miliard razy więcej niż MH/s. Na końcu artykułu zamieściłem porównanie mocy kilku maszyn, żebyś mógł uświadomić sobie różnicę.

koparka bitcoinów

Wróćmy teraz do kart graficznych. Otóż zaczęto konstruować specjalne maszyny (nazwane koparkami bitcoinów) składające się z kilku/kilkudziesięciu kart graficznych i małego komputerka do zarządzania nimi. Zaczęto stosować najnowsze karty graficzne, dzięki czemu moc takich konstrukcji wzrosła do wielu MH/s.

Jednak urządzenia takie miały zasadniczą wadę: pobierały bardzo dużo prądu, liczonego w kilowatach, którego cena – wraz ze wzrostem trudności –  zaczęła znacząco wpływać na koszty wydobycia, niejednokrotnie przekraczając uzyskany z bitcoinów zarobek.

Tak to było kiedyś. A jak to się robi dziś? O tym już wkrótce.

PS. I jeszcze obiecane porównanie  sprzętu:

– procesor Pentium M 1,6 Ghz pracuje z prędkością ok. 1 KH/s

– procesor Core 2 Duo T7250  – ok. 5 KH/s

– karta graficzna NVIDIA 9500 GT – ok. 7.5 KH/s

– koparka składająca się z 10 kart NVDIA GTX 580 – ok. 2.5 MH/sOne Thought on “

  1. Odnosnik: Cex.Io - czy tak będziemy kopać bitcoiny w przyszłości? | Bitcoiny i nie tylko - blog o kryptowalutach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

Nawigacja